4 تير 1397 11:14:57
بحران زلزله: چالش هاي موجود و راهكارهاي سريع مواجهه با آن
مركز پژوهش هاي توسعه و آينده نگري با عنايت به وقوع زلزله هاي اخير در سراسر كشور و بويژه زلزله شديد كرمانشاه در سال 96، در پژوهشي چالش هاي موجود در بحث زلزله و راهكارهاي سريع مقابله با اين چالش ها را مورد بررسي قرار داده است. 

به گزارش روابط عمومي مركز پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري با عنايت به وقوع زلزله‌هاي اخير در سراسر كشور و بويژه زلزله كرمانشاه در سال 96، گزارش پژوهشي در اين زمينه با عنوان « بحران زلزله: چالش‌هاي موجود و راهكارهاي سريع مواجهه با آن» توسط مركز انجام گرفته است. 
هدف اين گزارش در چهار بخش براي ارجاع سريع به مفاهيم و راهكارهاي مرتبط با زلزله و مديريت بحران است. در بخش نخست مروري بر مديريت بحران در ايران، سياست‌هاي كلي پيشگيري و كاهش خطرات ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غيرمترقبه، سازمان مديريت بحران كشور و حادثه خيزي كشور جمهوري اسلامي ايران ارائه شده، بخش دوم به اصول علمي زلزله، مفاهيم، رخ‌نمودها و اثرات اين پديد بر سطح زمين و فضاي اطراف، امواج زلزله و تخريب ناشي از آن پرداخته شده، بخش سوم پيش‌نشانگرهاي زلزله را مطرح مي نمايد و به معرفي اين سامانه¬ها و كاربرد آنها در كاهش خسارات ناشي از سوانح طبيعي و مديريت بحران-هاي مرتبط با آنها پرداخته است. بخش چهارم به بررسي مشكلات و چالش هاي مديريت بحران زلزله هاي اخير و جمع‌بندي و ارائه راهكارهاي مواجهه با اين پديده اختصاص يافته است. استقرار سامانه‌هاي هشدار سريع زلزله (EEWS)، ارتقاي جايگاه تشكيلاتي مديريت بحران در كشور، سامانه فرماندهي حادثه(ICS)، طراحي و تدوين سامانه اي ويژه براي هماهنگي و هدايت مناسب در توزيع منابع و اقلام بويژه كمك هاي مردمي و ساخت ابنيه هاي پايدار و سريع الاحداث از جمله مهمترين راهكارهاي مواجهه سريع با بحران زلزله در گزارش مزبور است.

 

نسخه كامل گزارش "بحران زلزله: چالش‌هاي موجود و راهكارهاي سريع مواجهه با آن" در لينك زير قابل دسترس است.

تمامي حقوق اين سايت متعلق به مركز پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL